Obecné informace o Turecku

Státní forma: republika

Hlavní město: Ankara

Největší město (populace): Istanbul

Největší město (země): Konya

Úřední jazyk: v turistických oblastech se hovoří také turecky, ale anglicky, německy a ruština.

Počet obyvatel: 83 milionů

Plocha: 780580 km²

Měna: turecká lira (TL)

Elektrická síť: 220 voltů, není nutný žádný převodník

Časový rozdíl:

ve srovnání s kontrolou je latence +1 hodina. Po příjezdu možná budete chtít resetovat hodiny a hodiny telefonu.

první geografický kongres v Turecku je rozdělen do sedmi geografických oblastí a 21 kapitol.

Středomořský region: Adana Department, Antalya Department

Východní Anatolie: sekce Horní Eufrat, Sekce Erzurum-Kars, Sekce Horní Murat-Van, Sekce Hakkari

Egejská oblast: egejská sekce, sekce Vnitřní západní Anatolie

Region jihovýchodní Anatolie: sekce středního Eufratu, sekce Tigris

Region Střední Anatolie: sekce Konya, horní část Sakarya, střední část Kızılırmak, horní část Kızılırmak

Region Marmara: hvězdné oddělení, Ergene sekce, Çatalca- Kocaeli sekce, sekce Jižní Marmara

Oblast Černého moře: západní část ČM, střední část ČM, východní část ČM


Každý, kdo si vybere Turecko jako cíl své dovolené pozná tisíciletou kulturu této nádherné země. Návštěvníci budou ohromeni krásnou přírodou a kulturou, nádhernou scenérií, nádhernými a rozmanitými písečnými plážemi, které dosahují až  do 8 000 kilometrů. Turecká riviéra se nachází na jihozápadním konci Anatolského ostrova, kde panuje středomořské podnebí s neopakovatelnou atmosférou. Kromě unikátních přírodních krás jsou zde ideální podmínky pro koupání a provozování  vodních sportů.

Menší část turecka se nachází v Evropě a od jihozápádní Asie jí odděluje řeka Bospor. Anatolský poloostrov, který se nachází mezi Černým a Středozemním mořem, je středem země. Sousedí s Gruzií, Arménií a Íránem, na jihu pak s Irákem, Sýrií, na západě  v Egejském moři s ostrovním Řeckem a Bulharskem.

Kultura země je velmi různorodá díky své zvláštní poloze. Historii v euro-asijské části, zde můžeme vnímat jak z východního, ale i západního pohledu. Země je díky své geografické poloze důležitým strategickým bodem, a to jak politickým, tak ekonomickým.

Turecko je republikou od 29. října 1923. Ve 20. a 30. letech se po pádu Osmanské říše a první světové válce pod vedením Mustafy Kemala Atatürka posílily základy politického systému. Turecká riviéra je již mnoho let jednou z nejoblíbenějších prázdninových destinací. Mezi prázdninové ráje patří Antalya, Side nebo Alanya. Turecké pobřeží pokrývají nádherné písečné nebo oblázkové pláže. Na turecké riviéře můžete vybírat z nepřeberného množství ubytovacích kapacit ve formě luxusních nebo středních tříhvězdičkových hotelů, dle vašich potřeb a možností. Čtyřhvězdičkové a pětihvězdičkové hotely splňují svou kvalitou služeb a interiérů i exteriérů ty nejvyšší světové standardy. V každém hotelu čeká na klienty vynikající servis a to ve formě např. lahodná kuchyně, kde je na výběr polopenze, all inclusive nebo ultra all inclusive. Kromě všech sportovních a zábavních aktivit zde naleznete sauny, vířivky, masáže, turecké lázně atd. Animátoři se postarají o vaší denní i večerní zábavu spojenou s animační show. Můžete si také vybrat z dlouhého seznamu volitelných výletů. Ve večerních hodinách animátoři pobaví hosty animovanými show a toto je jen krátká ochutnávka z bohaté nabídky hotelu. Můžete si také vybrat z dlouhého seznamu volitelných výletů.

Večer si můžete užít procházku po promenádě podél moře nebo si můžete vychutnat atmosféru úzkých uliček, posedět v místních kavárničkách a tavernách, vypít si lahodnou tureckou kávu nebo pravý turecký čaj, ti odvážnější mohou vyzkoušet vodní dýmku plněnou různými druhy ovocných tabáků.

Istanbul (İstanbul)

Istanbul je je jedním z nejstarších měst na světě. Díky své poloze je velmi atraktivní turistickou destinací: Řeka Bospor rozděluje Evropu a Asii a spojuje je s jediným kontinentálním hlavním městem na světě. Východní a západní svět se zde prolíná u Černého a Egejského moře.  Istanbul je známý svými rušnými bazary, přilehlými evropskými obchody, kebab bary a tureckými kavárnami, mezinárodními restauracemi i moderními kancelářskými budovami a hotely.

Dovolená

1. ledna – Nový rok

23. dubna – národní nezávislost a den dětí

1. května – svátek práce

19. května – Oslava mládí, sportu a myšlení v Atatürku

Den vítězství 30. srpna

29. října Den republiky

Ramadánský svátek připadá každý rok na jiné datum

Místní zastoupení Česka: Istanbulský generální konzulát Abdi İpekci Cad. No: 71, 34367 Macka, Istanbul

Telefon:

0090-212-368 80 35 (víza)

Telefon +90212/368 8034, 368 8035

Fax: +90212/2319493

E-mail istanbul@embassy.mzv.cz

Vízové ​​oddělení konzulátu:  Consulate_Istanbul@mzv.cz

Obchod a ekonomika Commerce_Istanbul@mzv.cz


Lékárna:

İnformace Vám poskytne hotelová recepce, otvírací doba: 8:30 a 18:00hod.

Občerstvení:

nepijte vodu z vodovodu, pouze vodu balenou dostupnou v hotelech a nebo k zakoupení v obchodech, marketech.

Z důvodu velké změny klimatu se vyhýbejte po příjezdu těžkému jídlu a přímému slunci zejména v době od 12:00 do 15 hodin zejména prvních pár dní,  také dodržujte pitný režim ve větším množství nežli jste zvyklí z domova. Používejte opalovací krémy s vyšším ochranným faktorem.

Vízová povinnost:

Od 9. února 2014 je vstup do Turecka bezvízový. Celková délka pobytu nesmí překročit 90 dní. Do země mje vstup povolen pouze s platným cestovním pasem, který musí být platný dalších 6 měsíců po odletu do vašeho domova

Doprava v turecku:

Dolmus je název nejoblíbenější formy místní dopravy. Minibus (minibus) poskytuje snadnou dopravu do okolních měst. Dolmus zastavuje na pravidelných autobusových zastávkách. Je to nejlevnější forma přepravy. Poplatek musí být řidiči zaplacen v hotovosti.

Taxi:

Žluté taxi je k dispozici 24 hodin denně, pro delší cestu se doporučuje cenu předem s řidičem dohodnout. Pro jízdu v noci platí dvojnásobná taxa než je tomu ve dne.

Zapůjčení vozu:

Ujistěte se, že cena pronájmu vozu zahrnuje také jeho havarijní pojištění. Pamatujte, že turečtí řidiči jezdí dost neomaleně a často nerespektují dopravní předpisy, proto jeďte opatrně a sledujte aktuální dopravní situaci.

Praktické rady

Fotografování a natáčení videa:

V Turecku obvykle problém s fotografováním či natáčením videa není, ale v malých městech nebo ve venkovských oblastech by jste měli v případě zájmu focení nebo natáčení místních lidí, nejprve získat jejich souhlas. Zákaz fotografování a natáčení videa u vojenských objektů, vykopávek nebo při modlitbách.

Směnárna:

Nejlepší způsob pro výměnu finančních prostředků je využití směnárny nebo lze i v recepci hotelu. V hotelu však nemusí být tak výhodný kurz. Obchody obvykle přijímají kreditní karty. V hotovosti můžete platit místní měnou, ale i v eurech nebo dolarech.

Telefon:

mobilní telefony lze používat v celé zemi.

TIP:

Pokud jste se službami v Turecku spokojeni, obvykle se jako tip dává 5% z celkové částky faktury.

Pohostinství:

Turci jsou od přírody laskaví a pohostinní, nabídnou vám čaj při jakékoli příležitosti nebo vás pozvou na oběd, ale nikdy to neberte jako samozřejmost, vyjádřete své překvapení a upřímnou vděčnost. Na druhou stranu si vždy dávejte pozor na falešnou pohostinnost: Jako všude, i zde jsou lidé, kteří chtějí využít výhody místní neznalosti cizinců. Turci si však turistů velmi váží.

Oblečení:

Při návštěvě mešit byste měli nosit oblečení, které zakrývá vaše ramena a kolena, a vyvarovat se nápadného a vyzývavého oblečení.  Nudistické koupání je všude přísně zakázáno. Na léto doporučujeme oblečení z měkkých přírodních materiálů.

Jídlo, pití:

Speciální, exotické přísady turecké kuchyně osloví snad každého gurmána. Světově známé jsou zejména lahodnější dezerty, vegetariánská jídla, plněná zelenina, rajčatová polévka, masové pečeně, kebab a baklava. Národním nápojem Turků je čaj pěstovaný na pobřeží Černého moře. Tradiční čaj se podává v šálku z černého skla, je symbolem přátelství. Protože káva v tureckém stylu se vaří s cukrem. Během letních měsíců Turci konzumují ayranty (jogurt zředěný vodou). Z alkoholických nápojů stojí za vyzkoušení také raki.

Pláže:

U hotelů, kde nemají vlastní pláž, budete muset zaplatit za půjčení slunečníků i lehátek.

Ramadán:

Věřící se musí postit 30 dní, kdy čekají na očištění těla a duše. Měli by se zdržet jídla, pití, kouření, sexu, vzteku, násilí, žárlivosti, touhy, pomluv v době od východu do západu slunce. Výjimka se poskytuje pouze dětem mladším 14 let, cestujícím, těhotným a kojícím matkám, vojákům a pacientům v nemocnicích. Dalším důležitým prvkem ramadánu je náboženství, proto věřící každý den navštěvují mešitu, kde většinu času tráví četbou Koránu. Po západu slunce jsou povolená skupinová jídla s rodinou a přáteli. Na konci ramadánu se koná velká společná hostina pro chudé na znamení své lásky. Ramadán je povinný pro každého, kdo není nemocný a necestuje, což je jeden z pěti pilířů islámu, kromě náboženství, modlitby, hadždž a rozdávání almužny chudým. V tomto období musíte mít k místnímu obyvatelstvu respekt, v této době jsou lidé nervóznější, ale snaží se to neventilovat směrem k turistům.

Vzduch:

Klima v Turecku je velmi různorodé. Egejské a středomořské oblasti mají typické středomořské podnebí s mírnou, deštivou zimou a teplým, suchým létem. Průměrná maximální teplota v létě je 33–34 ° C, zatímco v zimě teplota neklesne pod 8–10 ° C. Černomořské oblasti jsou bohaté na srážky s vlhkým subtropickým podnebím. Počasí je ve východní části regionu mírnější a na západě sušší. Průměrná teplota je v zimě 7 ° C a v létě 23 ° C. Vzhledem k tomu, že pohoří brání středomořskému podnebí v ovlivňování anatolských oblastí, převládá zde kontinentální klima. Východní části (Arménská vysočina) mají typické vysokohorské klima. Terén může být drsný, počasí může dosahovat až -30 ° C nebo -40 ° C a sníh může vydržet až 120 dní. Na západě (Anatolská plošina) je průměrná zimní teplota 1 ° C, léta jsou teplá, suchá, obvykle nad 30 ° C, se suchým stepním podnebím. Vzhledem k počasí ve Středomoří (např. Antalya, Alanya) začíná sezóna od dubna a trvá do konce října. Hlavní sezóna je červen-září.

Důležitá telefonní čísla:

Turecko je k dispozici na následujících číslech tísňových linek:

Hasič (hasičský sbor): 110

Sanitky: 112

Dopravní policie (dopravní policie): 154

Státní policie:  155

Městská policie: 156

Chcete mít aktuální informace

Novinky, akce do Vašeho e-mailu

*Nikdy neposíláme spam