MANAVGAT / SİDE

Obecná informace o Manavgat / Side

Manavgat je jednou z největších čtvrtí provincie Antalye. Na řece Manavgat se nachází světově známý vodopád  nesoucí stejné jméno. Vodopád Manavgat naleznete asi 4 km od města. Okres Manavgat je jedním z nejvýznamnějších center cestovního ruchu v Turecku. Centrum okresu Manavgat leží severně od pohoří Taurus a přibližně 6 km daleko od pobřeží. Side, Gündoğdu, Çolaklı, Evrenseki, Kumköy, Ilıca, Titreyengöl, Kızılağaç, Sorgun jsou důležitými turistickými městečkami okresu.

Zde jsme pro vás připravili 10 nejkrásnějších míst v Manavgatu, které se vyznačují přírodními krásami, historickými památkami, plážemi, muzei a jeskyněmi.

1. Starobylé město Lyrbe

Starobylé město Lyrbe (Seleukeia) je součástí Bucakşeyhler District (Village) Manavgat District v provincii Antalya a vyznačuje se krásnou cestou s výhledem na okolní les a pasoucí se kozy. Návštěva starobylého města není zpoplatněna. Starověké město je jednou z nejkrásnějších památek v oblasti. Z horní části města je krásný pohled na přehradu Oymapınar.

2. Starověké město Side

Side je nejdůležitější přístavní město regionu Pamphylia v této starověké oblasti. Side Antique City, bylo založeno na poloostrově v pobřežní části okresu Manavgat.  Historie města sahá hluboko do 9. století. Název „Side“, znamená granátové jablko. V  7. století se Side stalo součástí Lydianského království  včetně celého regionu Pamphylia.  

3. Kaňon Köprülü

Výchozí bod kaňonu Koprülü (most Bozyaka Mah.) se nachází  80 km od centra města Antalya. Tento bod je 114 km od centra města Alanya. Do kaňonu vedou dvě cesty přes Serik nebo Manavgat spojující se v jednu. Po příjezdu spatříte uvítací zančku „Köprülü Kanyon“

4. Vodopád Manavgat

Vodopád Manavgat je jedním z nejznámějších vodopádů  Turecka a je součástí řeky Manavgat v okrese Manavgat v provincii Antalya. Vodopád Manavgat ročně navštíví  přibližně 1 milion turistů. Je vzdálen přibližně 4 km od centra okresu Manavgat,  6 km od Antalye, 8 km od Side a 62 km od Alanye. Vodopád Manavgat lze navštívit z obou stran řeky Manavgat.

5. Side muzeum

Museum je rekonstruovaná  historická budova a nachází se na samém začátku po příjezdu do města Side. Budova sloužila jako lázně v 15. století  a v letech 1960/61 se proměnila v muzeum. Je to velmi krásné muzeum. Nápisy, reliéfy zbraní, sochy, které jsou kopiemi řeckých originálů vyrobených z římského období, vystavena torza, sarkofágy, portréty, ostatky, amfóry, oltáře, hrobky a sloupy pocházejí z  helénistických, římských a byzantských dob. 

6. Altınbeşik jeskyně 

Jeskyně Altınbeşik se nachází v Národním parku na západním svahu hlubokého a strmého údolí Manavgat.K jeskyni se dostanete autem. Cesta do jeskyně je velmi vzrušující vzhledem k okolní krajině.

7. Domy se schůdky na fasádě

Jedná se o architektonické struktury (podobné horolezecké stěně) typické pro region, které byly intenzivně aplikovány v okresech Akseki a İbradı a vesnicích provincie Alanya. Klenuté domy jsou konstrukce, vyrobené výhradně z místních materiálů (dřevo a kámen). Největší předností domů je to, že jsou postaveny bez použití jakýchkoliv přidaných  materiálů, jakými jsou například malta nebo cement. Při stavbě budov se  použil Taurus Cedar (Tar Tree) a Andız Tree, které rostou na vysokých plošinách. Kostra budovy byla vystavěna ze dřeva a dovnitř se naskládaly kameny. Tento architektonický styl je nazýván „trámová suchá zeď“. V těchto budovách, ačkoli se to nezdá je je hlavním nosičem dřevěný rám.  

8. Přehrada Oymapınar

Přehrada Oymapınar je třetí největší přehradou Turecka. Pod nádrží se zachoval Dumanlı pramen Manavgat Stream, který se vyznačuje tyrkysovou a zelenou barvou vody. Region Oymapınar, byl v roce 2004 prohlášen za regionální kulturní památku a je pod ochranou “rozvoje cestovního ruchu Oymapınar”.  V tomto regionu je význačná golfová turistika, sportovní turistika, ekoturistika. Dnes cestovní ruch  vstupuje do 19 různých oblastí, jakými jsou například geomorfologie, botanika, ornitologie (pozorování ptáků), horská kola, jeep safari, ekologické a vodní sporty atd.

9. Divadlo Aspendos 

Nachází se  44 km od dálnice Antalya – Alanya. Aspendos je známé tím, že má nejlépe dochované římské divadlo nejen Anatolie, ale celého středomořského světa. Město bylo založeno na kopcovité pláni poblíž Köprüçay (starověký Eurymedon) na jedné z největších řek v regionu. Toto anatolské jméno je důkazem toho, že město, bylo osídleno již ve starověku.

10. Výlet lodí

Výlety lodí po řece Manavgat začíná od soukromého mola na Manavgat Streat. Některé cestovní kanceláře také odvážejí své zákazníky z přímo z hotelů. Na lodi si užijete pohled  na vodopád Manavgat a budete moci navštívit bazar v Manavgatu. Část  Manavgatského průlivu  je jednou z nejkrásnějších a nejžádanějších destinací na tomto výletě. Řeka a její okolí je velmi srovnáváno s krásou  Rudého moře. Sladké vody řeky Manavgatse  vlévají  do slaných vod Středozemního moře.

Chcete mít aktuální informace

Novinky, akce do Vašeho e-mailu

*Nikdy neposíláme spam