O Alanyi

Alanya Boat Tour

O Alanyi

Při návštěvě Turecka byste neměli zapomenout navštívit historické město ALANYA – perlu Turecké riviéry.

Historie Alanye

Když se řekne Alanya, první věc, která vás napadne, jsou Seldžukové. Největším faktorem je samozřejmě hrad Alanya a Kızılkule, kde si můžete prohlédnout celou Alanyi z ptačí perspektivy, ale v okolí je také mnoho hostinců – karavanserajů. Alanya má ale mnohem hlouběji zakořeněnou historii.

Podle výzkumů sahá historie Alanye do doby před 20 tisíci lety. V dávných dobách zůstává v hranicích regionu Pamphylia. Nejstarší známý název Alanye, která byla pod nadvládou civilizací, které můžeme říci téměř pro celou Anatolii, je Coracesium.

Persie, Alexandr Veliký, Seleukos po vstupu do nadvlády př.n.l. V roce 65 př. n. l. bylo připojeno k Římské říši Magnusem Pompeem. Společně s Byzancí (východním Římem) se jméno města stává Kalonoros. Alanya, když neexistovala žádná silná dominance a byly aktivní pirátské aktivity, začne žít společně s obdobím Seldžuků.

Název města, který v roce 1221 převzal Alaaddin Keykubat, byl změněn na Alaiye. Hrad je opevněn a postavena Červená věž, která je symbolem Alanye, a loděnice. Stalo se zimním hlavním městem anatolských Seldžuků a zároveň se stalo centrem středomořského námořnictva.

Alaiye, která byla pod vládou Karamanoğullarıho a Mamluků, dokud ji v roce 1471 nepřevzal Fatih Sultan Mehmet, přijala jméno Alanya po návštěvě Mustafy Kemala ATATÜRK v roce 1931.

Neměli byste se vracet, aniž byste navštívili města Pamphylia, kaňony, vodopády a jeskyně v Alanyi, která je v popředí se svými artefakty z období Seldžuků.

Samozřejmě by bylo velkým nedostatkem neochutnat banán v jeho čerstvé podobě bez drog, když jste byli v Alanyi. Zvláště když se vydáte do Gazipaşy v Alanyi, uvidíte, že vás po chvíli obklopují banánové zahrady.

Zde jsme pro vás připravili 14 nejkrásnějších míst Alanye, která se vyznačují přírodními krásami, historickými památkami, plážemi, muzei a jeskyněmi.

1. Zámek Alanya

Tento velkolepý architektonický skvost s 83 věžemi nechal postavit sultán Alaaddin Keykubat (vládl v letech 1220 až 1237). Uvnitř hradu se nachází mešita a velké množství sarkofágů. Dnes zámek slouží jako muzeum a je návštěvníkům přístupný po celý rok. Hrad Alanya můžete navštívit s prohlídkami zdola

Plaťte v autobuse
od : 40,00
Plaťte v autobuse
od : 40,00

2. Jeskyně Damlataş

Jeskyně Damlatas zaujímá v návštěvnosti první místo v žebříčku historických fenoménů. Údajně léčivá jeskyně byla objevena v roce 1948 a má velmi dobré, až léčivé účinky pro lidi trpící astmatem. Ten byl skutečně objeven v roce 1948 při těžebním odstřelu ve zdejším povrchovém lomu a takto získaný kámen měl být použit na stavbu přístavu. Mohutný výbuch však poté odhalil dosud netušené přírodní bohatství a jeskyně Damlatas poprvé spatřila lidské oko. V jeskyni byla následně provedena řada různých výzkumů a testů, které potvrdily léčivé účinky jejího klimatu, zejména na horní cesty dýchací a těžce spojené s astmatem. Jeskyně Damlatas je jednou z několika skalních dutin nacházejících se v okolí Alanye na jižním pobřeží Turecka. Není tedy zdaleka jediný, ale je nejznámější. Velký podíl na jeho vzniku měla srážková činnost zdejšího klimatu v zimních měsících, která na 10 až 15 tisíc let, jak vědci odhadují, ovlivňuje horninové materiály a mění jejich strukturu. Déšť specifického chemického složení jen umožňuje způsobit vápenec, ze kterého je zdejší pohoří složeno, a napomáhá tak praskání a otevírání skal. Pronikáním vody, jejím odkapáváním do nitra skály a pozdějším zamrzáním pak dochází ke vzniku jeskynní výzdoby v podobě stalagmitů a stalaktitů, které vyrůstají ze stropu a podlahy jeskyně a splývají ve sloupy. A právě díky kapkám vody, které jsou tak důležité pro vznik tak krásných jeskyní, si toto místo vysloužilo své jméno. Damlatas znamená v překladu „kapající kámen“. Tyto kapky zde můžete vidět několik měsíců v roce, zejména v chladnějších obdobích, v létě méně nebo úplně. Teplotu měříme po celý rok na stálých 22 až 23 stupňů Celsia, takže je ideální pro návštěvu v jakémkoli ročním období.

Plaťte v autobuse
od : 40,00

3. Červená věž

Červená věž v přístavu Alanya při pozorování týmů nasazených do přístavu v minulosti sloužila jako štít proti jakémukoli útoku z moře a byla vztyčena i za vlády sultána Alaaddina Keykubata. trámy do každého patra. Červená věž získala své jméno díky své barvě, která se zdá být objevena až po dokončení a díky níž lze použít vaječný žloutek.

Plaťte v autobuse
od : 40,00
Plaťte v autobuse
od : 40,00

4. Ztlumená jeskyně

Přestože je jeskyně Dim vzdálená od samotného města asi 12 kilometrů, nelze ji navštívit, ale proto, že je druhá největší v celém Turecku. To však není jeho jediná výhoda. Snadno ho zastíní opravdový jiný – je to skalní labyrint, který vyniká neuvěřitelnou krásou. Stěny a stropy jsou pokryty stovkami visících kapek. Jedna část jeskyně připomíná slavnou tureckou přírodní atrakci Pamukkale. Další z jeskynních úseků připomíná Niagarské vodopády nebo podivné jezero, které nikdy nevysychá. Jeskyně Dim, jejíž stáří se odhaduje na jeden milion let, byla otevřena v roce 1999. Objevena však byla v polovině 80. let. Říká se, že sloužil lidem od pradávna.

Plaťte v autobuse
od : 40,00

5. Fosforová jeskyně

Jeskyně, v níž se odráží světlo fosforové barvy přicházející ze všech stran, která jim také slouží podle tohoto zázraku, který příroda nabízí, a je svědkem velkolepých odlesků ve dne i v noci. Pokud zavítáte do Alanye, nesmíte vynechat návštěvu jeskyně Fosphorus Cave, kam se dostanete pouze po moři!

Plaťte v autobuse
od : 40,00

6. Muzeum Kemala Atatürk

Tento dům věří, že v něm během návštěv Alanye pobývá velký vůdce Mustafa Kemal Atatürk. Majitel tohoto domu jej daroval ministerstvu kultury a od roku 1987 slouží také jako muzeum Kemalu Atatürkovi.

Plaťte v autobuse
od : 40,00

7. Řeka Rozm

Řeka Dim je v letních měsících častým turistickým cílem, ale kvůli horské vodě vytékající z pohoří Taurus je studená. Oblast kolem řek se vyznačuje přírodní krásou a je jednou z nejkrásnějších destinací v Alanyi.

Plaťte v autobuse
od : 40,00
Plaťte v autobuse
od : 40,00

8. Kleopatřina pláž

Kleopatřina pláž je dlouhá 4 kilometry a je jednou z nejkrásnějších pláží v Alanyi. Jméno dostal po poslední královně starověkého Egypta Kleopatře, která žila v roce 69 před naším letopočtem. Nl a 30 pr. Nl. Pozornost turistů přitahuje především svým zlatavým pískem svažujícím se do průzračného azurového moře s pozvolným mělkým vstupem. Jeho pověst překročila nejen zdejší kraj, ale i hranice země. Zejména při západu slunce láká všechny své návštěvníky jedinečným výhledem.

Plaťte v autobuse
od : 40,00

9. Archeologické muzeum

Archeologické muzeum Alanya, které představuje díla a sbírky související s dávnou historií od lýdského, urartského, frygského období až po dobu bronzovou. V muzeu máte možnost vidět historické artefakty vykopané během několika set let.

Plaťte v autobuse
od : 40,00

10. Kaňon Sapadere

Mezi další výjimečné jevy v Alanyi patří vodopád Sapadere Canyon nacházející se na samém konci kaňonu. V místě, kde vodopád padá, se nachází přírodní jezírko, připravené pro vaši ochlazovací koupel.

Plaťte v autobuse
od : 40,00

11. Bazar ALANYA

Nachází se ve starém městě, v blízkosti přístavu. V pátek ráno si zde můžete koupit, co vás napadne. Místní farmáři vám nabídnou čerstvé ovoce, zeleninu, mléčné výrobky nebo maso. Najdete zde také velké množství tureckých specialit, suvenýrů, oblečení, tašek, bot atd. Zde poznáte místní barvu.

Plaťte v autobuse
od : 40,00

12. Přístav Alanya

Je obklopen krásnými loděmi a jachtami. Přístav vyniká svou krásou a na každého návštěvníka dýchne romantická atmosféra. Na konci přístavu je maják. Přístav Alanya se vyznačuje množstvím přímořských restaurací, kde můžete posedět, popíjet kávu nebo pravý turecký čaj nebo se dobře najíst. Existuje také mnoho barů pro noční zábavu.

Plaťte v autobuse
od : 40,00

13. Terasa Seyir

Vyhlídková plošina je vysoká 650 metrů a nachází se 4 km od centra města. Zde si můžete naplno vychutnat malebné výhledy na celou Alanyi s mořskou kulisou. Na terase najdete fontánu z kamenných dlaždic nebo čajovou zahrádku. Z jednoho místa je vidět velmi široké okolí počínaje zámkem, Kleopatřinými plážemi a konče výhledem na poloostrov Alanya.

Tuto terasu doporučujeme každému turistovi v Alanyi!

Plaťte v autobuse
od : 40,00
Plaťte v autobuse
od : 40,00

14. Starověké město Syedra

Starobylé město Syedra, jedno z významných starověkých měst Alanye, se nachází v hranicích vesnice Seki, přibližně 20 kilometrů od Alanye. Když odbočíte dovnitř ze značky, kterou uvidíte na 20. kilometru dálnice Alanya-Gazipaşa, do Syedry se dostanete tak, že se otočíte mezi banánovníky a dáte se 10 minut jízdy z asfaltové silnice a poté po polní cestě.

Město Syedra, které má nádherný výhled ve vyvýšené poloze, vás přivítá svým zanedbaným stavem. Město, které má historii dlouhou 2700 let, však bylo obehnáno hradbami a patřilo k bohatým cilicijským městům s mnoha stavbami.

Město, které se v minulosti nazývalo „Syedron“, se s tímto názvem objevuje na mincích ražených za vlády Tiberia, jednoho z římských císařů. Starobylé město Syedra, které má pro svou strategickou polohu znaky horského i přímořského města, přitahuje pozornost monumentální branou, sloupovou ulicí, lázní, kostelem, bazilikou, divadlem, monumentální hrobkou, cisternou.

Můžete navštívit starobylé město Syedra, které je zdarma, a vydat se na cestu do historie s nádherným výhledem na Středozemní moře.

Plaťte v autobuse
od : 55,00

15. Hrad Alara a Alara Han

Hrad Alara je stavba na skalnatém kopci, kterou dobyl anatolský seldžucký sultán Alaaddin Keykubat I., který dobyl Alanyu, a později, o níž se předpokládá, že byla postavena jako sídlo – palác.

Po dobytí hradu byla Alara Han postavena v roce 1231 na silnici Alanya-Konya, těsně pod hradem, vedle potoka Alara. Je to jeden z krásných příkladů seldžuckých hostinců-caravanserais.

Plaťte v autobuse
od : 40,00

16. Hole Sea – Králova vesnice

Co možná nevíte o Delik Deniz Kral Bay, který je skutečným přírodním zázrakem? Delik Deniz (Kral Village), jedna z nejzáhadnějších cest Gazipaşa, a Antiochia Ad Cragum Ancient City…

Zátoka Delik Deniz Kral, která je přibližně 65 kilometrů od centra Alanye a 25 kilometrů od Gazipaşa, fascinuje nádherným mořem a přírodou. Pokud přijíždíte ze směru od Anamuru, je to od Anamuru téměř 65 kilometrů.

 

17. Přírodní tůně v Gazipase

Na dalekém východě Antalye je místo ve stínu Alanye: Gazipaşa. Gazipaşa, která je také známá jako sklad tropického ovoce, je ve skutečnosti čtvrť, která hostí letiště, což je nejdůležitější způsob, jak se dostat do Alanye.

V Gazipaşa je moře, písek a slunce, ale jsou zde i přírodní koupaliště, která nikde nejsou. Přírodní koupaliště sestávající z kamenů v moři, východně od pláže Koru, východně od Gazipaşa. Je to přírodní zázrak. To je volba těch, kteří nemají rádi davy lidí, kteří chtějí mít bazén, ale mají mořskou vodu. Přírodní koupaliště jsou 6 km od Gazipaşa a 50 km od Alanye. je na dálku.

Při koupání s rybami v těchto útvarech, kterým lidé říkají „Yalıtaşı“, můžete strávit čas na pláži Koru hned vedle ní nebo v restauraci hned vedle ní. Řekněme také, že v Gazipaşa je mnoho míst k návštěvě…

Potřebujete pomoct ?
Můžete nás kontaktovat.

Plaťte v autobuse