Co stojí za to vidět v Marmarisu?

MARMARIS je turecké přístavní město nacházející se na pobřeží Egejského moře. Na základě návštěvnosti tohoto města se dá konstatovat, že se jedná o mimořádně atraktivní destinaci. Město je obklopeno zelenými kopci, klesajícími do moře. Zajišťujeme pro Vás nepřeberné množství volitelných výletů, například do Efesu, Pamukkale, Dalyanu nebo lodní výlety trajektem na ostrov lásky s patřičným a romantickým názvem “Kleopatra”.  Teplé klima je zde prakticky po celý rok, nejlepší období pro cestování je však od dubna do října. Život v Marmarisu během dne je pomalý, až lenivý,  ale pozdě večer ožívá a zve k návštěvě nejstarší tzv. „ulice barů“ ve městě, kde naleznete velké množství diskoték a barů, kde zábava trvá do východu slunce. Nádherné místo pro strávení dovolené s přáteli, rodinou a dětmi.

Marmaris je klenotem egejské oblasti. Městečko s přibližně 40.000 obyvateli se nachází na samém jihozápadním cípu Turecka. Leží na okraji moře Egejského a Středozemního. Díky tomu je zde také velmi populární jachting. Můžete se vydat na krásné plavby podél Egejského moře nebo podél pobřeží Středozemního moře. Největší jachtařský přístav v Turecku v Yalancibogazu, byl vybudován pro potřeby mořské turistiky. Region Marmaris se vyznačuje krásnými horskými oblastmi, hustě zalesněnými borovicovým lesem. Vyberte si z nabídky našich výletů na www.vyletyvturecku.cz

Co doporučujeme k vidění:

 • Hrad John

původně postavený rytíři svatého Jana, byl přestavěn v 16. století Suleymanem Magnificentem pro vojenské potřeby. K hradu patří osmnáct budov, které se proměnili postupem času v okouzlující kavárny a restaurace, pozůstatky tzv. karavanserai. V současné době je hrad využíván jako muzeum, kde uvidíte sochy a historické artefakty nalezené na hradě a nebo v oblasti Marmarisu. Vstup na hrad je zpoplatněn.

Netsel a Yalancibogaz marina

Dva jachtařské přístavy, Netsel ležící v centru města, v blízkosti historické části. Druhý přístav je u zálivu. Díky nim může v Marmarisu kotvit tisíce jachet.

Barów Street

Slavná ulice, která se nachází v historické části města, je známá velkou spoustou diskoték a barů. Vstup na všechny místní diskotéky je zdarma. Nejslavnější z nich je Arena.

Náměstí 19. května

leží v centru města a je plné osvětlených vodních fontán. Také je zde známá hodinová věž, ležící poblíž památníku prvního prezidenta Turecka Atatürka.

Zajímavosti v okolí Marmarisu:

• Ostrov Kleopatra

leží v Egejském moři u zátoky Gekova. Podle pověsti, byl místem setkání Kleopatry a Marcuse Antonia. Na žádost Kleopatry sem Marcus nechal přepravit 17 galeonů zlatého písku, aby to Kleopatře připomínalo její milovaný Egypt . Náš výlet je koncipován jako plavba v zátoce Gekova organizse vstupem na ostrov Kleopatra a přilehlou pláž. Ostrov je pokrytý staletými olivovníky.

Pláž Hisaronü a Orhaniye

vesnice u Egejského moře, nacházející se cca 30 km od Marmarisu. K využití je zde malá oblázková pláž s barem. V krátké vzdálenosti od pobřeží můžete vidět malý ostrov, na jehož kopci leží zřícenina hradu (Hisar), po kterém je město pojmenované. Na druhé straně pláže můžete spatřit sochu dívky, která představuje místní hradní princeznu a je zasazena přímo ve vodě. Nabízíme Vám jeep safari přímo v těchto místech.

Rhodos

Řecký ostrov Rhodos, který je vzdálen jen hodinu na katamaránu (pojme 400 cestujících) od Marmarisu. Vzhledem k blízkosti Rhodosu pořádáme výlet na ostrov každý den.

Pamukkale

Z Marmarisu organizujeme výlety do Pamukkale poměrně často. Z této destinace je to do Pamukkale nejblíže. Cesta Vás provede krásným pohořím Taurus a trvá necelé tři hodiny.

Efes

Stejně dlouhá cesta, jako do Pamukkale, je i do historického římského městečka Efez. Na výlet vyrážíme v brzkých ranních hodinách, kdy není tak horký vzduch a můžete si prohlídka náležitě vychutnat.

Kaunos a řeka Dalyan

Výlet lodí po řece Dalyan (nejsou zde žádné vlny a proto nehrozí mořská nemoc) vřele Vám všem doporučujeme. Toto jedinečné místo je chráněnou přírodní rezervací z důvodu výskytu a chovu želvy Caretta Caretta. Hnízdí na pláži  Iztuzu, kam se dostaneme pouze lodí. Cestou můžete spatřit starověké město Kaunos se zachovalými divadelními a lázeňskými budovami. Během našeho výletu spatříte hrobky králů vytesaných do skály. Okolí města Kaunos je poměrně obtížně dostupné, nachází se na vysoké hoře a spatříte ho nejlépe z lodi. Výlet je zakončen koupáním v termálním bahně a pohledem na želvy Caretta Caretta.

Fethiye a Oludeniz

Mnoho lidí se také zajímá o rezervaci Fethiye, ležící 120 km východně od Marmarisu. Zde se také nachází světoznámá laguna Ölüdeniz (tzv. Mrtvé moře). Vstup je zpoplatněn.

Icmeler a Turunc

střediska Icmeler a Turunc  jsou okouzlující prázdninové vesnice, které Vám vřele doporučujeme navštívit. Použijte k dopravě dolmus taxi nebo vodní taxi.

 Podnebí v Marmarisu

Klima v Marmarisu je velmi příznivé po celý rok. Turistická sezóna však trvá od května do října, protože později je větší výskyt deště. V letních měsících teplota přesahuje 30 stupňů. Vzhledem k poloze Marmarisu, ležícího v zátoce nevane žádný vítr a je poměrně velká vlhkost.

Pláže v Marmarisu

V centru Marmarisu je pláž uzká oblázková pláž a většina místních pláží je zpoplatněna. Půvabnější a širší pláž je v Icmeleru (cca 8 km od Marmarisu). Chcete-li si užít písečku, musíte zajít na ostrov Kleopatra nebo do Ölüdenizu.

 Gastronomie v Marmarisu

V Marmarisu je spousta útulných restaurací a luxusních kaváren. Většina z nich se nachází přímo u moře v jachetním přístavu Netsel. Servírují zde zejména čerstvě ulovené ryby. V centru města je restaurace “lokanti” kde servírují pouze místní domácí jídla a jejich nabídku využívají nejvíce zaměstnanci z okolních kanceláří. Existuje také mnoho restaurací s kebabem.  Nejznámější jsou La Kebab a Kervan.

 Nakupy a bazar v Marmarisu

Marmaris je nákupní ráj pro turisty. Velkou, centrální část města zaujímá bazar s kamennými obchody. Místní trhy nebo jednoduše bazary jsou otevřeny ve čtvrtek v Marmarisu a ve středu v Icmeleru. V Marmarisu najdete také obchody nabízející nejlepší kožené zboží v Turecku . Při nákupu obdržíte certifikát potvrzující pravost koženého výrobku a jeho vysokou kvalitu.

Noční život v Marmarisu

Marmaris je také skvělou základnou pro ty, kteří mají rádi zábavu. Naleznete jí v samém centru města, starobylé části, poblíž hradu jsou ulice “Bar Street” nebo “Barów Street”, kde je více než 20 diskoték a barů. Většina z nich nabízí vstup zdarma, DJ vystoupení a zajímavé laserové šou.

Doprava v Marmarisu

Ve městě se můžete pohybovat tzv. dolmusami nebo pěšky. Jezdí zde Dolmusi různých barev: zelená do Siteleru , kde se nachází většina hotelů, modrá do Armutalanu a oranžová do Icmeleru. Poplatek se platí řidiči při nástupu. Poplatek závisí na barvě dolmusu (vzdálenost).

Historie Marmarisu

Marmaris, byl v historii známý pod názvem Physkos. Od té doby se však nedochovali žádné další informace. Nejdůležitější událostí v životě města, bylo obsazení Marmarisu sultánem Suleimanem Velkolepým v roce 1522. Sultan nařídil rekonstrukci pevnosti a vyslovením slavných slov „mimari jako“. Také nechal oběsit místního architekta, po kterém se nynější název města používá. Odtud také sultán vedl válku s vládci Rhodosu. Po první světové válce se města zmocnili Italové. Do osmdesátých let, bylo Marmaris malou ospalou rybářskou vesničkou, jejíž obyvatelé si vydělávali na živobytí chytáním ryb. Rozvoj cestovního ruchu v Turecku, učinil z Marmarisu oblíbené rekreační středisko.