Kuşadası patřilo do roku 1957 pod provincii Izmir a Selçuk byl součástí okresu Kuşadası. V roce 1957 se Kuşadası připojil pod provincii Aydın a Selçuk jako samostatný celek pod İzmir.

Provincie Aydin v okrese Kusadasi, rovněž patří mezi top střediska cestovního ruchu v Turecku. Její historie sahá až do šedesátých let a je jednou z nejoblíbenějších letních prázdninových destinací. Návštěvnost turistů se pohybuje mezi 110 tisíci až dvěma miliony.

Národní park na poloostrově Dilek se nachází na samotné hranici Kuşadası a je velmi důležitý, pokud jde o zvířata a rostliny. Místní domácí prasata jsou jediná tohoto druhu na celém světě pouze zde.  Národní park je také domovem pro 210 druhů ptáků, tuleňů středomořských, mořských želv a dalších mnoha zvířat.

Modré vlajky na plážích a řada památek učinila z Kusadasi tzv. Efezu Convention Center.

Kompletní prohlídka všech zajímavostí v Kusadasi Vám zabere asi 3 možná 4 dny.

První krok pro Vaší dovolenou je správný výběr ubytování. Jak v Kusadasi tak v celém Turecku máte na výběr z mnoha typů ubytování tj. Hotely All Inclusive, Kusadasi pensiony s polopenzí nebo jen se snídaní.

Historie Kuşadası sahá, až do Ionské civilizace. Zde jsme pro Vás připravili to nejzajímavější:

1.Hrad Guvercinada

Jedním z historických míst, které byste měli určitě vidět v Kuşadası, je hrad Güvercinad. Hrad Güvercinada je symbolem Kuşadası. Hrad je postavený celý z kamene, které dovezl Barbaros Hayrettin Pasha z Yılancıburnu a hradní zeď İlyas Ağa, byla postavená jako preventivní opatření proti útokům, které by mohli přijít z moře během válek.  Třímetrové hradby, které Güvercinada obklopují, ho chrání ze všech stran. Milovníci historie si zde přijdou na své.

2.Staré město Kaleiçi (Öküz Mehmet Pasha Caravanserai)

Staré město Kaleiçi, který se nachází v blízkosti mola Kuşadası, byl postavený Grand Vizierem Öküzem Mehmetem Pashou v roce 1618 a patří mezi nejoblíbenější historická místa v Kuşadası. Karavanserai, který má velký dvůr a řady místností, se také nazývá Kurşunlu Han. Öküz Mehmet Pasha Caravanserai se dnes používá jako turistické zařízení.

Kaleici neboli staré město je úžasné hlavně večer, při západu slunce. Nachází se tu krámky se suvenýry, kavárničky, restaurace a vše působí na člověka velmi příjemně a vytváří užasnou atmosférou. Můžete si zakoupit jízdu lodí a vše si vychutnat ještě z jiného úhlu.

3.Efes

Pokud jste navštívili Kuşadası tak nesmíte opomenout navštívit i  ruiny v okrese Selçuk. Zříceniny Efezu se nacházejí v Izmiru, ale jen 20 minut od Kuşadası. Efes, byla zapsána na Seznam světového dědictví UNESCO v roce 1994.

Efezské starověké město, které se nachází v okrese Selcuk, bylo údajně vystavěno době kamenné ženským válečným kmenem Amazonek. Ve své době se stalo jedním z nejvíce oslňujících míst helénistického a římského období. Bylo také největším přístavním městem a počet obyvatel dosahoval počtu 200.000.

Doporučujeme Vám navštívit i světoznámé historické památky, jakými jsou například Artemis Temple, Celsus Library, jeden ze sedmi divů světa, Ephesus Ancient Theatre s kapacitou 24 000 lidí, Seven Sleepers, House of Virgin Mary.

4.Dům Svaté Panny Marie

Dům Svaté Panny Marie se nachází  7 km od Selçuku v Bülbüldağı. V ruinách zde stojí malý byzantský kostel, kam se dostanete pěšky z horní brány starověkého Efezu. Traduje se, že zde Panna Maria strávila poslední dny svého života.

5.Věž Andiz

Zřícenina věže není téměř vidět, protože je pokryta keři a olivovníky. Věž se nachází na vrcholcích pohoří Pilav. V Helenistickém období sloužila jako strážní věž. Byla prvním místem osídlení Karianů, Lydianů a Legelů.

Můžete také navštívit vesnici Ece, kde žijí Turkmensové a nachází se v těsné blízkosti věže.

6.Mešita Kaleiçi

Mešitu postavil Grand Vizier Öküz Mehmet Pasha v 17. století spolu s lázeňským domem. Hodně při stavbě využili pravé osmanské dřevo. Mešita Kaleiçi je nejstarší mešita v Kuşadası a vejde se do ní cca 550 věřících.

7.Kašna

Kašna se nachází u vstupní brány na náměstí a je jedinou osmanskou fontánou, která je stále funkční.

8.Starobylé město Panionion

Je jedním ze slavných shromažďovacích a slavnostních oblastí Ionie. Nachází se zde jónský chrám zasvěcený Poseidonovi a vznikl již v 8. století. Panionská liga, která se zde pravidelně schází a diskutuje, se skládá ze zástupců dvanácti ostrovů (Miletus, Priene, Myus, Efes, Kolophon, Teos, Lebedos, Erythrai, Klazomenai, Chios, Samos a Phokaia).

9.Národní park Kusadasi

se nachází mezi okresy Kuşadası a Söke, národní park Kuşadası je jedním z odpočinkových míst a prožijete v něm příjemnou a klidnou atmosféru. Nachází se asi 28 km od Kuşadası.V této přírodní rezervaci můžete vidět 209 druhů ptáků a mnoho zvířat, až po mořské želvy. Biologická rozmanitost parku také často navštěvují fotografové přírody National Geographic. V národním parku Kuşadası se také líhnou pelikáni chocholatí.

10.Güvercinada

Zde si můžete užít nezapomenutlené výhledy na západ slunce a odpočinout si v čajových zahradách okolí hradu.

Osvětlovací systém hradu, který byl v roce 1957 propojen s pevninou, nabízí nádherný výhled. Během povstání Mora obklopovaly celý ostrov hradní zdi jako ochrana před nájezdníky.

11.Jeskyně Zeus

Jeskyně Zeus, (která se nachází u vjezdu na poloostrov Dilek) se pyšní specifickou přírodní minerální vodou vytvořenou v důsledku smíchání studené horské vody s mořskou. Jedním z nezapomenutelných zážitků pro Vás může být koupel  v jezírku Zeus. Má blahodárné účinky na lidskou pokožku.

Jeskyně dostala své jméno podle pradávné legendy. Místní věřili, že se zde společně koupali  Zeus a bohyně lásky a krásy Afrodita. Existuje mnoho pověstí o této slavné jeskyni, která údajně sloužila i jako místo odpočinku Zeusova bratra Poseidon, krále všech vod a moří.

Každý rok jeskyni navštíví tisíce místních a zahraničních turistů.

12.Staré Město

Je jedno z míst navštěvovaných turisty. Leží v blízkosti přístavu Kuşadası a dalších historických míst postavených Öküzem Mehmetem Pashou v 17. století. V této čtvrti se nacházejí důležité budovy osmanského období, jako jsou např. Karavanserai, mešita Kaleiçi, lázně Kaleiçi, vládní dům nebo nemocnice.

13.Miletus

Zátoky Priene, Miletus a Didim se nacházeli kolem jezera Bafa před více jak dvěmi tisíci lety. V průběhu časů je zaplavila řeka Büyük Menderes. Nejdříve oblast pokrývající Priene a poté Milet a Lade Island.

Milet je městě filosofů starověku. Žili zde takové osobnosti jakými byly urbanista Hippodamos, Anaksimandros, který vytvořil první mapu světa, a filozofický historik Hekaitos. Tito patřili ve své době mezi 7 mudrců starověku. Pokud vás zajímá filozofie, historie a starověké zříceniny, měli by jste určitě Milet navštívit. Nachází se 20 km od Didimu a 62 km od Kuşadası. Nepochybujte o tom, že Vás čeká při jeho návštěvě skvělý zážitek. Uvidíte zde také divadlo Miletos, Nymphanion a sochu Meandrose.

14.Jezero Bafa

250 metrů dlouhý pobřežní pás táhnoucí se podél jezera BAFA je jedním z nejbohatších míst Turecka, pokud jde o archeologické a historické nálezy. Jezero Bafa se nachází 70 km od Kuşadası a je chráněno státem,  jako archeologické naleziště 1. stupně.

Region Bafa sahá až 2000 let zpět do historie a je známé jako rodné město slavného filozofa Heraclita. Jezero Bafa láká každoročně mnoho turistů, ale i výzkumných pracovníků pro svou historickou krásu. Je největším jezerem v egejské oblasti.

Jezero Bafa je od roku 1989 zařazeno do kategorie národního přírodního parku. Okolí je pokryto olivovníky a borovými lesy. Nachází se zde také dva tisíce let starý olivovník. Při cestě k jezeru můžete navštívit také “Pět pohoří” a starověké město.

15.Sirince

Historická vesnice Şirince je celá provoněna olivovníky a nachází se v okrese Selçuk v Izmiru. Şirince, byla v minulosti řecká vesnice. Nyní je celá oblast chráněnou oblastí. Dýchá tu na Vás stále historie i vzhledem k tomu, že jsou zde původní kamenné silnice.

Velmi blízko se také nachází starověké město Efez  a Kusadasi. Je to velmi příjemné místo s dvoupodlažními řeckými domky vystavěnými na kamených základech mezi vydlážděnými uličkami. Na středečních trzích si můžete prohlédnout nebo zakoupit ručně vyráběné výrobky od místních žen.

16.Didim

Je nádhernou čtvrtí provincie Aydın v Egejském regionu a svými dlouhými písečnými plážemi, vzduchem bohatým na kyslík a čistým mořem se stal vyhledávanou dovolenkovou destinací. Jeho historie sahá, až 8000 let zpátky.

Kuşadası a Didim jsou od sebe vzdáleny 1 hodinu jízdy autem.  Didim je poloostrov obklopený Muglou na východě, Egejským mořem na jihozápadě, jezerem Bafa a řekou Menderes na severu.

17.Pláž Kustur

Nachází se v lokalitě Kuştur, Kuştur Public Beach má 600 metrů dlouhé pláže. Nachází se v okolí hotelů v Kuşadası a je jednou z nejnavštěvovanějších z pláží. Naproti pláži Kuştur se nachází kemp.

18.Dámská pláž

Pláž žen se nachází  4 km od centra Kuşadası a své jméno získala díky tomu, že jí navštěvují historicky od jejího prvopočátku zejména ženy. V okolí Dámské pláže je mnoho hotelů, restaurací a penzionů.

19.Pláže národního parku Guzelcamli

pláže národního parku Güzelçamlı jsou propojeny s přírodou národního parku a čisté pláže, křišťálově čisté moře a borovicové lesy nabízejí jejich návštěvníkům příjemné zážitky.

20.Yılancı Burnu Pláž

Nachází se v Güvercin Ada, který je spojen s břehem vlnolamem. Yılancı Burnu, dříve známý jako Necropolis, je jednou z populárních pláží Kuşadası. Během dovolené v Kuşadası by jste měli každopádně tuto písečnooblázkovou pláž navštívit.

21.Pláž Selcuk Pamucak

Pamucak Beach se nachází pouhých 10 km od Kusadasi a je jednou z nejdelších pláží v Turecku. Můžete se ubytovat v hotelích v okolí Pamucak Beach.

Z veřejné pláže je také možné vidět řeku Küçük Menderes. Díky modré vlajce a průzračně čistému moři nabízí všem svým hostům nádherný zážitek.

22.Pláž Kusadasi Papaz

pokud  navštívíte Pigeon Island, měli byste také určitě navštívit Papaz Beach, která se nachází vlevo od ostrova. Pobaví Vás příjemná místní i zahraniční hudba v podání dýdžejů a večer si můžete užít hudbu živou. Místní obyvatelé pláž vzhledem k její vzdálenosti od centra města moc nenavštěvují. Užijete si zde nádhernou a klidnou atmosféru.

Chcete mít aktuální informace

Novinky, akce do Vašeho e-mailu

*Nikdy neposíláme spam