Volitelné výlety v Bodrumu -zajímavosti-památky.
Co stojí za to vidět a navštívit v Bodrumu?

BODRUM je letovisko ležící v jižní části Turecka u Egejského moře. Naše agentura www.vyletyvturecku.cz  organizuje řadu volitelných výletů, které určitě obohatí váš pobyt v Turecku o nezapomenutelné zážitky. V těsné blízkosti města Bodrum se nachází krásný řecký ostrov Kos , na který pořádáme každý den v týdnu celodenní lodní výlet. Není to však jediná atrakce, Bodrum je místem, které nadchne také milovníky vodních sportů ve formě raftingu , potápění nebo návštěvy Aquaparku. Bodrum je ideálním místem pro strávení dovolené všch věkových kategorií. Doporučujeme pro rodiny s dětmi!

Turistická oblast Bodrum je nejoblíbenější  letovisko, které navštíví stovky tisíc zahraničních turistů ročně. Samotné město Bodrum nemá velkou populaci, ve městě žije zhruba 60 000 obyvatel. Bodrum je však velmi dobře připraven na každoroční příval turistů. Naleznete zde velké množství restaurací s venkovní zahrádkou, kavárny, noční diskotéky, procházková korza u moře,  aquaparky a nákupní centra včetně typických tureckých bazarů.

Co stojí, za to vidět:

 • Hrad sv. Petr

byl postavený před sto lety, někdy kolem roku 1402 “rytíři svatého Jana”, kteří žili na řeckém ostrově Rhodos na který pořádáme také výlet lodí. Ve strachu z turecké osmanské armády postavili “rytíři sv. Jana” tento hrad. Hrad v Bodrumu je druhým největším hradem “rytířů svatého Jana” hned po pevnosti Rhodos. Hrad sv. Petra je umístěn na výběžku s výhledem na moře. Hrad má systém komplikovaných a klikatých chodeb, které měli bránit proti rychlému napadení nepřáteli. Hrad se skládá z vnitřní pevnosti, křesťanské kaple přestavěné v dobách vlády sultána Suleimana velkolepou mešitu a obranné zdi s několika věžemi a bránami. Mezi věžemi je nejvyšší tzv. francouzská věž, další z nich je italská, anglická nebo hadcová věž. O věže se starali rytíři mluvící jazykem, po kterých jsou věže pojmenované. Ochranné zdi jsou postaveny z mramoru. Vstup na hrad je zpoplatněn.

Muzeum podvodní archeologie

Na hradě sv. Petra  je umístěno největší muzeum tohoto typu na světě. Jsou zde shromážděny  starožitné vraky vytažené z Egejského moře. Vstup do muzea je zpoplatněn.

Mauzoleum Halicarnassus

Jeden ze sedmi divů starověkého světa, který byl vybudován po smrti krále Karia Mausulose v roce 353 př.n.l., jeho manželkou a sestrou. O dva roky později tam byla pohřbena manželka Artemision. Římané si budovu natolik oblíbili a dali jí název “mauzoleum monumentálních hrobek”. Dnes je  v mauzoleu k vidění pouze několik kamenů a část pohřební komory. Většina reliéfů a sloupů byla použita k vybudování hradu sv. Petra a část odvezli archeologové do Velké Británie, když zde prováděli vykopávky. Vstup je zpoplatněn.

Starověké divadlo

jediné zachovalé starověké divadlo v Turecku, které bylo postaveno v řeckém stylu, na svahu s nádherným výhledem na moře a přístav.

Brána Myndos

byla také postavena za vlády krále Mausolose. Jde o jednu ze dvou vstupních bran vedoucí do města na západ. Její jméno pochází z osady Myndos (nyní Gümüşlük). Vedle dobře zachovalé brány leží římský hřbitov s hrobkami zdobenými mozaikami.

Jachtařský přístav

se nachází hned vedle hradu Sv.Petr a spatříte zde velké množství luxusních jachet a lodí.


Co navštívit v okolí Budrumu:


Pamukkale , které je jedním z nejnavštěvovanějších míst v Turecku. Na tento výlet odjíždíme již v brzkých ranních hodinách, ale určitě Vám vstávání bude stát za to. Spatříte na vlastní oči nádherné vápencové terasy a ochladíte se v unikátním bazénu Kleopatra.

• Při pobytu v Bodrumu doporučujeme využít naší nabídku, výletu do Efezu. Jedná se o nejlépe dochované starověké římské město v Turecku a společně se Svatyní Panny Marie Vám nabídne nevšední a jedinečný zážitek.

Dalyan je jedinečný výlet, který si můžete rezervovat na www.vyletyvturecku.cz Tento výlet nabízí kombinaci historie, plavbu lodí a slunění. Doporučujeme všem věkovm kategoriím a zejména rodinám s dětmi.
Nabízíme také, pouze samotný výlet lodí podél nádherného pobřeží  Egejského moře.

• Další možností k prožití nevšedního zážitku, Vám nabízíme plavbu lodí na nedaleký řecký ostrov Kos. Naše kancelář nabízí výlet na ostrov Kos na katamaránu (20minut) nebo trajektu(1 hodinu). V případě převozu auta na trajektu je nutná včasná rezervace. Výlety na ostrov Rhodos se pořádají pouze v hlavní sezóně, jednou týdně.

• V Bodrumu se nachází  21 míst vhodných pro potápění v moři. Naše agentura Vám ráda tento zážitek zprostředkuje.

Podnebí v Bodrumu

Klima v Bodrumu je velmi příznivé pro relaxaci lidí, kteří nemají rádi moc velká horka. Přesto, že teploty přesahují i 30 stupňů, tak pocit horka snižuje vítr vanoucí od moře. Vítr je vhodný pro windurfing a kitesurfing. Sílu větru je také využívána obrovskými generátory pro výrobu energie. Zima je zde mírná, ale vítr způsobuje pocitově zimu větší.

Pláže v Bodrumu

V Bodrumu neexistují žádné klasické pláže, většina pláží je tvořena uměle s plošinami nad vodou a schůdky do vody. Za zmínku stojí pláž Camel , kde se zastavujeme během  výletu Jeep Safari.

Nakupy a bazary v Bodrumu

V Bodrumu nejsou žádná velká nákupní centra, jsou zde menší supermarkety s potravinami . Během týdne se konají bazary:

Bodrum:  úterý a pátek  (v blízkosti autobusového nádraží)

Turgutreis: sobota

Na bazaru si můžete koupit oblečení, obuv, koření, suvenýry, exotické ovoce a zeleninu.

Bodrum a jeho noční život

Bodrum je známý, jako zábavní centrum. Nachází se zde největší evropská venkovní diskotéka Halikarnas a největší plovoucí diskotéka Club Catamaran s představením “go go girls a drag queen”. Nachází se zde ulice barů a diskoték známá pod názvem “Bar Street” a je umístěna ve starém městě Bodrumu. Vstupné se platí na diskotéku Halikarnas a Club Catamaran v ceně cca 20 lira. Diskotéky na ulicích jsou zdarma.

 Gastronomie v Bodrumu

V Bodrumu stojí za to ochutnat zejména mořské plody, které se podávají v mnoha přímořských restauracích. V restauracích ve středu města narazíte na velké množství kebabů a samozřejmě můžete všude ochutnat pravý turecký čaj.

Doprava v Bodrumu

Celý poloostrov  je dobře propojen sítí dolmusových spojení – minibusů (poplatek je 2-5 liry, dle vzdálenosti). Do velkých měst se cestuje autobusy, které se nacházejí u vlakového nádraží.

Historie Bodrumu

sahá nejméně do sedmého století před naším letopočtem, město se jmenovalo Halicarnassus a patřilo Karyjczykům. Bylo ohraničené městy: Jonia, Lidia, Pizydia a Likya. Po invazi ovládli město Peršané.  Nejvýznamnější památník, kterým je mauzoleum, pochází z tohoto období, byl postaven po smrti krále Mausoleuse v roce 353 př.nl.  Město začalo růst ve druhé polovině 20. století, kdy bylo zpopularizováno a dnes je Mekkou tureckého uměleckého světa. Z Bodrumu také pochází slavný historik starověku Herodotus, jehož památník stojí před hlavním vchodem do hradu sv. Petra.