Obecná informace o Alanyi

Při návštěvě Turecka by jste neměli opomenout návštěvu historického města ALANYA – perly turecké riviéry.


Zde jsme pro vás připravili 13 nejkrásnějších míst v Alanyi, které se vyznačují přírodními krásami, historickými památkami, plážemi, muzei a jeskyněmi.

1. Hrad Alanya

Tento nádherný architektonický skvost s 83 věžemi byl postaven sultánem Alaaddinem Keykubatem (vládl od roku 1220 do roku 1237). Uvnitř hradu se nachází mešity a velké množství sarkofágů. Hrad  dnes slouží jako muzeum a je přístupný návštěvníkům po celý rok.

2. Damlatasova jeskyně

Jeskyně Damlataş zaujímá v návštěvnosti první místo na seznamu historických úkazů.
Údajně léčivá jeskyně, byla objevená v roce 1948 a má velmi dobré, až léčebné účinky pro lidi trpící astmatem. Byla totiž objevena v roce 1948 při těžebním odpalu ve zdejším povrchovém lomu a takto získaný kámen měl být určen k výstavbě přístavu. Mohutná exploze však tehdy odkryla dosud netušené přírodní bohatství a jeskyni Damlatas poprvé spatřilo lidské oko. V jeskyni byla později provedena řada různých výzkumů a testů, které potvrdily léčivé účinky jejího klimatu, a to zejména na horní cesty dýchací a potíže spojené s astmatem.  Jeskyně Damlatas je jedna z několika skalních dutin, které se nacházejí v okolí Alanye na jižním pobřeží Turecka. Není tedy sice zdaleka jedinou, nicméně je tou nejznámější. Velký podíl na jejím utváření měla srážková aktivita zdejšího podnebí v zimních měsících, která již po 10 až 15 tisíciletí, jak odhadují vědci, působí na skalní materiál a mění jeho struktury. Déšť specifického chemického složení dokáže totiž způsobovat rozklad vápence, z něhož se místní pohoří skládá, a napomáhá tak puklinám a otevírání skal. Průnik vody, její skapávání do vnitřních prostor skály a následné zamrznutí má pak za následek tvorbu jeskynní výzdoby v podobě stalagmitů a stalaktitů, jež rostou ze stropu i podlahy jeskyně a spojují se do sloupů. A právě díky kapkám vody, které jsou pro formování takto krásných jeskyní tolik důležité, si toto místo vysloužilo svůj název. Damlatas totiž v překladu znamená „kapající kámen”. Tyto kapky tu lze spatřit po několik měsíců v roce, zejména v chladnějších obdobích, v létě méně nebo vůbec. Po celý rok si udržuje teplotu na konstantních 22 až 23 stupních Celsia, a tak je k návštěvě ideální v kterémkoliv ročním období.

3. Červená věž

Červená věž v přístavu Alanya přitahuje pozornost tím, že je zasazena do samotného přístavu a v minulosti sloužila jako štít proti jakémukoli útoku z moře a také byla vystavena za vlády sultána  Alaaddina Keykubata.Tato pětipodlažní věž, která má osmiúhelníkovou architekturu, je navržena tak, aby propouštěla sluneční paprsky do každého patra. Náze Červená věž získala díky své barvě, která se údajně objevila po dostavbě, a to díky použití vaječného žloutku..

4. Jeskyně Dim

Jeskyně Dim je sice vzdálena od samotného města cca 12 kilometrů, nicméně nelze ji nenavštívít, minimálně z toho důvodu, že se jedná o druhou největší v celém Turecku. To však není její jedinou předností. Zcela snadno ji totiž zastíní skutečnost jiná – jde o skalní labyrint, který vyniká neuvěřitelnou  krásou.K vidění jsou nejrozmanitější krápníkové útvary bizarních tvarů a barev, sloupoví, zvlněné pásy podobající se mořským vlnkám. Stěny a stropy jsou pokryté stovkami visících krápníčků. Jedna z částí jeskyně se podobá slavné turecké přírodní atrakci Pamukkale. Další z jeskynních úseků zase připomínají Niagárské vodopády či podivné jezírko, které nikdy nevysychá. Jeskyně Dim, jejíž věk je odhadován na milion let, byla otevřena v roce 1999. Objevena však byla v polovině 80. let. Údajně sloužila již lidem ve starověku.

5. Fosforová jeskyně

jeskyně, ve které se odráží světlo fosforové barvy vycházející z oblohy si díky tomu vysloužila i své jméno.má fosforovou barvu , získala své jméno z tohoto zázraku, který mu příroda nabízí, a je svědkem velkolepých odrazů ve dne iv noci. Pokud navštívíte Alanyi tak nesmíte opomenout návštěvu jeskyně Phosphorus, do které se dostanete pouze po moři!

6. Muzeum Kemala Ataturka

Tento dům se vyznačuje tím, že v něm během svých návštěv Alanye pobýval velký vůdce Mustafa Kemal Atatürk. Majitel tento dům daroval ministerstvu kultury a od roku 1987 se také využívá jako muzeum Kemala Atatürka.

7. Řeka Dim

Řeka Dim je v letních měsících častým cílem turistů, je dostatečně chladná, protože v ní proudí horská voda z pohoří Taurus. Okolí kolem řeky vyniká svými přírodními krásami  a řadí se mezi nejhezčí destinace Alanye.

8. Pláž Kleopatra

Pláž Kleopatra je dlouhá 2 kilometry a je jednou z nejkrásnějších pláží celé Alanye. Jméno dostala po poslední královně starověkého Egypta Kleopatře, která žila v období 69 př. Nl a 30 př. Nl. Pozornost turistů přitahuje zejména svým zlatým pískem svažujícím se do průhledného azurového moře s  postupným mělkým vstupem. Její pověst překročila nejenom místní region, ale i hranice země. Zejména při západu slunce zaujme všechny své návštěvníky jedinečným výhledem.

9. Archeologické muzeum

Archeologické muzeum v Alanyi, které přestavuje díla a sbírky vázající se ke starověké historii od období Lydianů, Urartu, Phrygianů, až do období doby bronzové. V muzeu máte možnost spatřit  historické artefakty vykopané v průběhu několika stovek let.

10. Sapadere Canyon

K dalším vyjímečným úkazům Alanye patří vodopád Sapadere Canyon nacházející se na samém konci kaňonu. V místě, kam vodopád dopadá se nachází přírodní bazén, připravený pro Vaší chladivou koupel.

11. Bazar ALANYA

Nachází se ve starém městě, v blízkosti přístavu. V pátek ráno zde můžete zakoupit na co pomyslíte. Místní zemědělci Vám nabídnou čerstvé ovoce, zeleninu, mléčné výrobky nebo maso. Naleznete zde také velké množství tureckých specialit, suvenýrů, oblečení, tašek, bot atd. Zde poznáte místní  kolorit.

12. Přístav Alanya

je obklopen krásnými loděmi a jachtami. Přístav vyniká svou krásou a dýchá zde na každého návštěvníka romantická atmosféra. Na konci přístavu je umístěn maják.
Přístav Alanya se vyznačuje spoustou  přímořských restaurací, kde si můžete posedět, vypít kávu nebo pravý turecký čaj či dobře najíst. Naleznete zde i spousta barů pro noční zábavu.

13. Vyhlídková terasa / Seyir Terrace

Vyhlídková terasa je vysoká 650 metrů a nachází se 4 km od centra města. Zde si můžete plně vychutnat malebný výhled na celou Alanyi s pozadím moře. Na terase na vás čeká kašna vyrobená z kamenných obkladů nebo čajová zahrada. Z jednoho místa můžete vidět velmi širokou oblast počínaje hradem, pláží kleopatra a konče výhledem na  poloostrov Alanya.

Tuto terasu doporučujeme navštívit každému turistovi v Alanyi!

Chcete mít aktuální informace

Novinky, akce do Vašeho e-mailu

*Nikdy neposíláme spam